Które elektrolity najlepsze do uzupełniania? TOP 5

elektrolity singularis

Po szaleństwie na młody jęczmień, przyszedł czas na modę elektrolitową. Jeszcze do niedawna, żyliśmy w przeświadczeniu, że wystarczy nam porządny zestaw witamin, ale media wyprowadziły nas z tego błędu. Czy słusznie? Czy naprawdę potrzebujemy samodzielnie uzupełniać elektrolity?

Elektrolity najlepsze z wody mineralnej!

Jak mówi prawo elektroobojętności płynów ustrojowych – płyny ustrojowe są elektrycznie obojętne, co znaczy, że w danym płynie ustrojowym suma stężeń anionów równa się sumie stężeń kationów. Według prawa izonii – ustrój dąży do utrzymania stałego stężenia jonów, w tym jonów wodorowych. Odpowiednie stężenie elektrolitów jest istotne dla całej gospodarki wodnej organizmu. Bowiem elektrolity „przyciągają” wodę, która jest rozprowadzana i wchłaniana we wszystkich komórkach organizmu.

Elektrolity można uzupełnić w bardzo prosty sposób zaczynając od nawodnienia organizmu. Pomocne w uzupełnianiu elektrolitów może okazać się picie dużych ilości wody mineralnej oraz zdrowa dieta. Oczywiście zapotrzebowanie na elektrolity zależy również od naszych nawyków i stylu życia. Przykładowo osoby regularnie uprawiające sport muszą pamiętać o częstym uzupełnianiu elektrolitów, poprzez suplementację.

Niedobór elektrolitów jest groźny

Zapewne zdarzyło się Tobie wykonać sporadyczne badanie krwi, gdzie wyniki wskazywały na niedobór elektrolitów. Często można było ten wynik skojarzyć z większym wysiłkiem wykonanym poprzedniego dnia lub spożyciem alkoholu. A elektrolity są bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaś sygnały braku odpowiedniej ilości elektrolitów to zwykle osłabienie, złe samopoczucie i brak energii.

W wyniku niedoboru elektrolitów pojawiają się też drżenie, bóle i skurcze mięśni, biegunki, zaparcia, czy obrzęki nóg. Zbyt niski poziom elektrolitów sprawia, że czujemy się senni, apatyczni i nie mamy motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.

Jakie elektrolity są najlepsze?

Na rynku pojawiło się dużo nowych suplementów dbających o poziom elektrolitów. Poniżej prezentujemy te, które zasługują na szczególną uwagę. Zestawienie powstało na podstawie informacji prezentowanych w internecie przez producentów i dystrybutorów.

1. Singularis Superior

elektrolity singularis

4 elektrolity + witaminy + białka

Liofilizowana woda kokosowa w kapsułkach, to suplement diety dostarczający wodę wydobytą z wnętrza zielonych, niedojrzałych kokosów poddaną opatentowanemu procesowi suszenia rozpyłowego. Woda kokosowa stanowi rezerwuar odżywczych i wzrostowych substancji zapasowych z których czerpie rosnący i dojrzewający orzech kokosowy. Jest źródłem węglowodanów, wolnych aminokwasów, potasu oraz magnezu. Zawiera substancje odżywcze, między innymi białka, aminokwasy, cukry, witaminy (A, B1, B2, B5, E i C), minerały (potas, sód, fosfor i chlor). Firma używa zastrzeżonego procesu liofilizacji, który pozwala otrzymać stabilną kompozycję z zachowaną właściwą dla mleka kokosowego aktywnością biologiczną.

2. HIGH5 ZERO

 HIGH5 ZERO
4 elektrolity, witaminy oraz ekstrakt z zielonej herbaty
Przeznaczony dla szerokiej gamy aktywności sportowych, 20 tabletek w tubce. Tabletki ZERO mają lekki posmak naturalnych owoców i nie zawierają żadnych sztucznych aromatów, barwników ani substancji konserwujących.

2. Dicoflor
dicoflor

3 elektrolity + żywe kultury bakterii

Opakowanie zawiera 6 porcji preparatu, czyli 12 saszetek (6 saszetek A oraz 6 saszetek B). Dicoflor Elektrolity to preparat stanowiący uzupełnienie diety w przypadku biegunki, zawiera żywe kultury bakterii, glukozę oraz elektrolity. W składzie ma glukozę, chlorek sodu, chlorek potasu oraz cytrynian sodu.

4. PowerBar Napój 5 Electrolytes
power bar
4 elektrolity + chlorki
Dostarcza organizmowi czterech najważniejszych elektrolitów (sód, potas, magnez i wapń) oraz chlorek. Jest prawie bez kalorii, zero cukru, 100% orzeźwienia. Wolny od aspartamu i środków konserwujących. 10 tabletek daje, zależnie od pożądanej intensywności smaku, do 7,5 litra gotowego napoju.

5. Florion Duo
florion duo
3 elektrolity + probiotyk

Innowacyjny preparat w postaci proszku do sporządzania roztworu o smaku truskawkowym. W opakowaniu jest 5 porcji, czyli 5 podwójnych saszetek: jedna z bakteriami kwasu mlekowego, druga z elektrolitami i glukozą. ). W saszetce A jest 5 miliardów liofilizowanych kultur bakterii kwasu mlekowego. Pomagają one przywrócić, a także utrzymać właściwą mikroflorę jelitową,

Podsumowanie

Jak widać z powyższego zestawienia, nie ma wielkiego wyboru elektrolitów, bowiem suplementacja przewiduje 4 możliwości (sód, potas, wapń, magnez). Czasami chlorek interpretowany jest jako piąty elektrolit, ale tę kwestie pozostawiamy do oceny specjalistom. Zatem kierując się wyborem najlepszych elektrolitów polecamy zwracać uwagę na producenta oraz substancje dodatkowe, jeśli ktoś zamierza nabyć same elektrolity, to obecność dodatków jest zazwyczaj zabiegiem marketingowym i niekoniecznie należy koncentrować się na tych substancjach “bonusowych”.

Wybierając najlepsze elektrolity, można kierować się ceną, chociaż ta jest zazwyczaj na bardzo podobnym poziomie. Wyższa cena odpowiada zazwyczaj obecności innych dodatków.

Prawidłowe wartości elektrolitów w organizmie:
Elektrolity to jony soli, naładowane dodatnio, czyli kationy (sód, potas, wapń, magnez)
sód: 3250 mg/L; 142 mmol/L,
potas: 156 mg/L; 4 mmol/L,
magnez: 24 mg/L; 1 mmol/L,
wapń: 100 mg/L; 2,5 mmol/L.

 

Podany powyżej opis substancji pochodzi z różnych stron internetowych. Redakcja nie ma wykształcenia medycznego. Jeśli jesteś chory, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Efekt używania wymienionych produktów może się różnić w zależności od osoby. Ta strona nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie wymienionych produktów lub za ich dostawę. Nie sprzedajemy produktu i nie zbieramy danych użytkowników.

 

Znajdź nas:
Polecane w tej kategorii