Bitcoin – gdzie kupić, czy warto i jak zarabiać na kryptowalutach?

Moda na bitcoiny powraca, ale niektórzy nadal nie wiedzą, jak i gdzie je kupić. Poniżej przedstawiamy poradnik, o tym jak zarobić na kryptowalutach i jak nie wpaść w tarapaty finansowe. Oczywiście mówiąc o bitcoinach mamy na myśli wszystkie kryptowaluty.

Bitcoin (czyt. bitkojn) nadal idzie w górę i coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem tej kryptowaluty. W jaki sposób można dokonać zakupu, aby wszystko odbyło się szybko i bezpiecznie? Na rodzimym rynku istnieje kilka serwisów, zwanych “giełdami bitcoin”. Umożliwiają one prosty i bezpieczny zakup bitcoinów, a także ich sprzedaż w momencie osiągnięcia zysku. Oczywiście możesz kupować i sprzedawać na zagranicznych giełdach, bo wszystkie działają bardzo podobnie. Oczywiście nie musi to być osławiony Bitcoin, a na przykład tańsze waluty, jak Ethereum, czy Libra.

Gdzie najlepiej kupować bitcoiny?

Aktualizacja: 06.06.2019

Bitcoiny ( i inne kryptowaluty) można kupić, w zależności od preferencji, w kantorze, albo na giełdzie. Jest kilka stacjonarnych i godnych zaufania kantorów, gdzie bitcoiny można kupić za gotówkę. Można też nabyć je w punkcie stacjonarnym lub otrzymać od kogoś. W niektórych miejscach w kraju można też znaleźć bitcoinowe bankomaty, te jednak mają ograniczenia ilości kupowanych bitmonet, oraz doliczają dosyć wysoką prowizję. Zakup bitcoinów w kantorze lub w bankomacie cechuje się większą anonimowością.

Najbardziej popularnymi metodami obracania bitcoinami jest skorzystanie z giełdy albo z kantoru online. Zdobycie BTC (skrót od Bitcoin) opiera się na dokładnie takich samych zasadach, jak w przypadku kupna akcji.

Więc gdzie powinieneś je zakupić? My polecamy tę giełdę, gdzie zakup jest bardzo prosty. Jest to najbardziej znana giełda na świecie i można kupować tam wszystkie znane kryptowaluty przy użyciu karty kredytowej.

Bitcoin stał się tak popularny, że w swojej ofercie ma go coraz więcej profesjonalnych kantorów on-line zaś schemat kupowania wirtualnej waluty jest bardzo prosty. Bowiem, deklarujemy, jaką wartość w złotówkach, dolarach, czy euro możemy wydać, a w zamian otrzymamy ofertę wymiany pieniędzy na bitcoiny. Zazwyczaj kantory dysponują najświeższymi notowaniami kursu, naliczając swoją marżę. Istnieją też kantory typowo nastawione na obrót bitcoinami i oferują one przelew w realnej walucie w zamian za sprzedaż określonej liczby bitcoinów. Zasada jest taka sama, jak w przypadku kantorów wymiany walut.

Innym dość powszechnie stosowanym sposobem zdobywania Bitcoinów, jest ogłaszanie się na forach tematycznych. Są tam specjalne działy, gdzie użytkownicy mogą swobodnie ogłaszać chęć sprzedaży bądź kupna określonej liczby monet. Niestety, można tam trafić na oszustów, a administratorzy często nie są w stanie ich wyłapać. Dlatego wciąż najbezpieczniejszym sposobem zdobywania wirtualnej waluty są giełdy BTC.

Czyli jak?

 1. Rejestrujesz się na giełdzie.
 2. Przesyłasz skan swojego dowodu oraz rachunku za energię. W tym celu możesz użyć telefonu, którym zrobisz zdjęcia swoich dokumentów i prześlesz je na swój adres email. Wówczas łatwo załadujesz je do panelu giełdy.
 3. Po 1-2 dniach Twoje konto zostanie aktywowane i będziesz mógł zasilić swoje konto gotówką.
 4. Gdy przelane środki zostaną zaksięgowane na giełdzie, na stronie głównej wybierasz walutę, którą chcesz kupić i klikasz “Szybka transakcja”
 5. Pamiętaj, by nigdy nie inwestować na giełdzie większości swoich oszczędności. Po wykresie poznasz, czy dana waluta ma korzystny (niski) kurs.
 6. Zakupioną walutę przelewasz do elektronicznego portfela np Electrum i tam trzymasz środki. Pieniędzy nigdy nie trzyma się na giełdzie, bo niestety są one regularnie hakowane.
 7. Gdy będziesz chciał sprzedać walutę – ponownie przelewasz ją z portfela na giełdę.

 

Czy giełda to dobry pomysł na kupno kryptowalut?

Ta giełda, to rodzimy odpowiednik giełd światowych, gdzie walutą rozliczeniową jest złotówka. Jej przewaga polega na niemal pełnej anonimowości. To tutaj najlepiej kupić bitcoiny lub inne monety, co jest czynnością szybką i prostą.

Obecnie, w celu weryfikacji użytkowników wprowadzono weryfikację danych, co oznacza, że musimy wysłać zdjęcie naszego dowodu osobistego i jednego dokumentu potwierdzającego zameldowanie (np. rachunek za energię). Przez pierwsze 3 miesiące po rejestracji serwis oferuje niższą prowizję 0,22% od każdej transakcji, dzięki czemu możemy taniej zakupić na początku przygody z kryptowalutami. Po tym czasie prowizja wynosi 0,44%, co czyni ją jedną z najniższych na polskich giełdach.

Czy dam sobie radę?

Panel dostępu do konta giełdowego jest bardzo przejrzysty, a wszystko działa bardzo szybko i intuicyjnie. Po rejestracji i wpisaniu swoich danych otrzymujesz informację o kanale do przelewu. Przelewasz pieniądze na numer konta podany przy Przelew bankowy PLN z tytułem podanym na stronie. Gdy tylko złotówki zostaną zaksięgowane, możesz rozpocząć grę na giełdzie. Podobno w Polsce około 80% handlu kryptowalutą ma miejsce na tej giełdzie. Niedawno giełda zmieniła swój wygląd i jest bardziej intuicyjna. Warto zaznaczyć, że możesz nauczyć się korzystać z tej giełdy na podstawie poradników wideo.

O co chodzi z tymi portfelami?

Jak wspomnieliśmy powyżej, zakupioną walutę, z giełdy przelewa się do portfela elektronicznego. Jest to prosta czynność, bowiem portfel to mały program, który ściągasz na komputer i logujesz się do niego jak do konta bankowego. W zakładce “odbierz” znajdziesz adres Twojego portfela, który musisz podać na giełdzie. Po przelaniu kryptowaluty, pojawi się ona w portfelu po upływie kilku godzin.

Kupowanie Bitcoinów – szczegóły

Panel giełdy jest prosty i tylko z pozoru wygląda poważnie ;-)

Panel giełdy jest prosty i tylko z pozoru wygląda poważnie ;-)

Polska giełda jest profesjonalną giełdą, dlatego działa 24/24 i na bieżąco aktualizuje kursy Bitcoina. Początkujący inwestor bez problemu odczyta proste wykresy i może na ich podstawie podjąć decyzję zakupową lub sprzedażową. Oczywiście giełda za pośrednictwo pobiera opłaty, które są widoczne w specjalnej zakładce, do której warto zajrzeć. Jeśli dopiero wchodzisz do gry, musisz zaopatrzyć się w monety. W tym celu dajesz zlecenia na zakup interesującej liczby Bitcoinów. Informujesz również innych użytkowników, ile jesteś w stanie zapłacić za jedną monetę. Gdy oferta jest dla kogoś atrakcyjna, otrzymasz tego potwierdzenie. Wówczas podejmujesz decyzję o zakupie. Zanim złożysz zlecenie, musisz przelać na konto giełdy potrzebne do wykonania operacji środki. Aby to zrobić należy przejść do zakładki “portfele” i wybrać interesującą nas walutę.

Konto możemy zasilić PLN, USD oraz EUR, a także kryptowalutami. Giełda BitBay na bieżąco analizuje wszystkie transakcje i ich wartość. Na tej podstawie ustalany jest aktualny kurs monety. Jeśli podaż jest większa niż popyt, kurs będzie spadał.

Polska giełda jest znakomitym startem dla osób, które w przyszłości chciałyby inwestować na tradycyjnych giełdach. Przede wszystkim przekonuje duża prostota działania serwisu. Założenie konta trwa kilka chwil. Prawdziwa zabawa i dreszczyk emocji zdecydowanie dłużej.

W historii możemy analizować nasze transakcje

W historii możemy analizować nasze transakcje

Jak zarabiać na kryptowalutach?

Jest kilka sposobów na to, jak zarabiać na kryptowalutach. Po kilku dniach zorientujesz się, że zarabiać można nie tylko na bitcoinie. Poniżej trzy najlepsze sposoby na zarabianie.

 1. Handel na kilku giełdach kryptowalut
  Prosty sposób, który polega na kupowaniu na giełdzie, gdzie dana waluta ma najniższą cenę. Bowiem giełdy nieznacznie różnią się w cenach. By zarobić, musisz wykonać szybką transakcję na drugiej giełdzie. Pamiętaj jednak, że za każdą operację pobierana jest prowizja, która może pochłonąć Twój zysk.
 2. Czekanie na zmianę kursu
  W ciągu doby krypotwaluty skaczą w cenie kilkadziesiąt razy. Więc kupujesz o godzinie 8:00, a sprzedajesz o godzinie 8:02. Zawodowcy wykonują setki transakcji na dobę i pomimo, że czasami są na minusie, to w skali miesiąca potrafią nieźle zarobić.
 3. Kupujesz tanio i czekasz
  Przyjemny i prosty sposób na zarabianie, ale wymaga wkładu pieniężnego. Bowiem przykładowo jeszcze niedawno Bitcoin kosztował tylko 3000 dolarów. Teraz to już 12000. Zatem zainwestuj w jakąkolwiek kryptowalutę, która dobrze rokuje i poczekaj na wzrost kursu.

Powyżej przedstawiliśmy tylko trzy sposoby na zarabianie na kryptowalutach. Kolejne metody już niebawem, ale powyższe sposoby uznawane są za najskuteczniejsze, pozbawione wyższego ryzyka.

Na co uważać podczas kupowania i sprzedawania?

Jest kilka ważnych spraw, o których musisz wiedzieć zanim przystąpisz do zarabiania na giełdach. Bowiem korzystając ze znanych giełd możemy być spokojni o swoje pieniądze. Giełdy wypłacają bez problemu, dlatego w razie wątpliwości możemy spróbować na początek z niższymi kwotami. Jednak dla bezpieczeństwa poleca się wycofać środki z giełdy po dokonaniu transakcji. Najlepszym miejscem na trzymanie bitcoinów jest własny portfel elektroniczny.

Bowiem, nawet jak giełda zniknie z rynku, zakupiona waluta pozostanie w naszym posiadaniu. Opcje dodatkowego zabezpieczenia konta można włączyć w zakładce “ustawienia bezpieczeństwa” która znajduje się w menu w prawej górnej stronie ekranu. Można również uaktywnić dodatkowe zabezpieczenia takie jak powiadomienie e-mailowe o logowaniu, albo wypłacie środków.

“Ważne jest też to, by nie inwestować zbyt wielu środków finansowych na początku przygody z kryptowalutami. Wiele osób widząc, jak Bitcoin rośnie w siłę, przelewają całe oszczędności na jego zakup. Często zdarza się, że w takich momentach popełnia się błędy, bo na drugi dzień dana waluta może być już o połowę tańsza.” (Mike Addams)

Bitcoin i jego ostatnia ceny? Czy nadal warto?

Ostatniego czasu, Bitcoin znowu stał się towarem, o którym wszyscy mówią. W zasadzie mamy powtórkę sytuacji sprzed dwóch lat, gdy jego cena zaczęła błyskawicznie rosnąć. Właśnie w takim okresie ludzie przypominają sobie, że warto byłoby zainwestować w bitcoiny.

Owszem, nadal warto kupić sobie jakiekolwiek waluty, ale wiadomo, że za jednego bitcoina trzeba zapłacić obecnie trzy razy więcej niż pół roku temu. Ale oznacza to, że prawdopodobnie jego cena znowu zmaleje, gdy osiągnie on maksymalną cenę. W 2018 roku cena bitcoina wzrosłą do ponad 19 tys. dolarów. Póki co mamy 12 tysięcy za sztukę i wszyscy zastanawiają się, jak wielką bańkę uda się nadmuchać tym razem.

By zarobić na bitcoinie, trzeba inwestować w niego w okresie, gdy jest najtańszy i być może właśnie teraz nadal nie jest drogi, bo przecież nie wiadomo, czy bańka nie pęknie przy 30 tysiącach.