Czujnik parkowania, cofania i hamowania Aptel LED

Czujnik parkowania, cofania i hamowania Aptel LED

Czujnik Aptel parkowania jest prostym urządzeniem wspomagającym parkowanie i cofanie samochodu. Emituje fale ultradźwiękowe niczym solar, które po odbiciu od przeszkody pozwalają oszacować, jaka odległość dzieli samochód od przeszkody. W czasie cofania czujnik poprawnie rozpoznaje przeszkody znajdujące się na drodze pojazdu i ostrzega kierowcę. Czujniki można podpiąć pod pedał hamulca i wówczas są aktywne podczas hamowania.

Jak działa czujnik Aptel?

Po włączeniu świateł cofania do urządzenia doprowadzane jest zasilanie sygnalizowane krótkim sygnałem dźwiękowym. Następnie urządzenie przechodzi w tryb automatycznej kontroli układów urządzenia.
Czujnik jest wyposażony w wyświetlacz oraz sygnalizator dźwiękowy. Wyświetla odległość do przeszkody oraz wskazuje, z której strony pojazdu  umieszczona jest przeszkoda.

Gdy pojazd zbliży się do przeszkody na małą odległość (20cm) na ekranie wyświetlacza pojawi się komunikat “STOP”. Z kolei sygnały dźwiękowe są nadawane, jeśli dwa środkowe czujniki ultradźwiękowe wykryją przeszkodę umieszczoną w odległości 1,5 m za samochodem, zaś 2 boczne czujniki w odległości 1m.

Czujniki działają poprawnie, jeśli cofający samochód porusza się z prędkością poniżej 5 km/h. Mogą być montowane w zderzaku tylnym jak i przednim. Czujniki ultradźwiękowe nie mogą być zabrudzone. Błoto, kurz itp. może spowodować jego nieprawidłowe działanie.

Dla poprawnego zamontowania urządzenia należy:

1. Zaznaczamy miejsca montażu czujników.
2. Instalujemy czujniki w otworach wykonanych za pomocą załączonego wiertła. Umieszczamy czujniki ultradźwiękowe tak, by ściśle przylegały do powierzchni zderzaka, a ich oś była ustawiona równolegle do powierzchni jezdni. Czujniki powinny być umieszczone w taki sposób, by w ich polu widzenia nie znajdowały się żadne inne części pojazdu.
3. Podłączamy przewody zasilania. Należy połączyć, zainstalowany wcześniej, wyświetlacz do centralki. Nie podłączać jeszcze czujników.
4. Włączamy wsteczny bieg, zachowując należytą ostrożność. Jeżeli urządzenie jest poprawnie podłączone nada krótki sygnał dźwiękowy i włączy się wyświetlacz.
5. Podłączamy jeden z czujników do centralki i ustawiamy przeszkodę w odległości 1m od czujnika. Wówczas wyświetlacz pokaże odległość i nada właściwy sygnał. W ten sposób należy sprawdzić resztę czujników. Po zakończeniu testu podłączamy wszystkie czujniki do centralki.

Specyfikacja techniczna:
Napięcie zasilania DC12 V
Prąd zasilania 20mA~200mA
Zasięg czujnika 0,3~2,0 m
Detekcja w pionie 90 cm
Detekcja w poziomie 90 cm
Max pobór mocy 4W
Sygnalizacja dźwiękowa
Pomiar odległości do przeszkody
Lokalizacja położenia przeszkody
Temperatura pracy(°C) -40~+80

W zestawie:
Centralna jednostka kontrolna
4 czujniki ultradźwiękowe
Wyświetlacz
Kabel do podłączenia zasilania
Dwustronna samoprzylepna podkładka montażowa
Specjalne wiertło do wywiercenia otworów w zderzaku pod czujniki
Instrukcja obsługi