Kriolipoliza, zamrażanie tkanki tłuszczowej – opinie, cena, efekty i gdzie?

Kriolipoliza ma dobre opinie w internecie, a to za sprawą powszechnego dostępu do tego zabiegu i faktu, że jest stosunkowo bezpieczny. Sprawdźmy zatem, czy faktycznie zamrażanie tłuszczu, coś daje i ile kosztuje.

Czy kriolipoliza jest skuteczna?

Przeglądając  internet, dowiadujemy się, że zabieg kriolipolizy jest szczególnie polecany i wskazany w przypadku osób, u których komórki tłuszczowe występują miejscowo, na przykład tzw. oponka na brzuchu czy tzw. „bryczesy”. Wiele opinii jest zgodnych, że zabieg jest skuteczny dla pacjentów, którzy chcą zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej skoncentrowanej w okolicach brzucha, na udach, ramionach oraz dolnej części pleców.

Zamrażanie tkanki tłuszczowej jest opisywane na forach, jako cudowny zabieg, który odchudzi każdego. Jednak jest kilka warunków i barier, o których warto poczytać zanim wyda się całe oszczędności na serię zabiegów. Bowiem, precyzyjne określenie ilości i czasu wizyt jest trudne, gdyż zależy od powierzchni ciała pacjenta. Zaś pojedynczy zabieg kriolipolizy trwa ok. godziny. Wówczas poszczególne części ciała są poddawane zamrażaniu osobno, za pomocą próżniowego aplikatora.

Jak wygląda zabieg?

Aplikator przykłada się do poszczególnych partii ciała i zasysa do komory zawierającej płytki chłodzące fałdę skóry razem z tkanką tłuszczową. Wówczas następuje najważniejszy moment zabiegu, gdy z tłuszczu pobierane jest ciepło. W wyniku znacznego zmniejszenia temperatury, rozpoczyna się obumarcie komórek tłuszczowych, a następnie ich rozpuszczenie.

Ta metoda zamrażania tłuszczu jest stosunkowo bezinwazyjna i wyjątkowo bezpieczna (mało opinii negatywnych). Nie wymaga specjalnego przygotowania, ani przerwy w aktywności życiowej. Zaś znana wszystkim liposukcja, powszechnie nazywana odsysaniem tłuszczu, to rodzaj operacji, podczas której tłuszcz jest wycinany, co wiąże się z poważniejszym ryzykiem dla zdrowia.

kriolipoliza

Dzięki kriolipolizie można pozbyć się miejscowego tłuszczyku

Zamrażanie, ale nie odmrażanie!

Jak podaje Wikipedia, kriolipoliza polega na kontrolowanym stosowaniu chłodzenia w zakresie temperatur od -11 do +5 ° C dla nieinwazyjnego zmniejszania złogów tłuszczu, mającego na celu zmianę kształtu ciała. Chłodzenie powoduje śmierć komórki podskórnej tkanki tłuszczowej, bez widocznego uszkodzenia skóry. Dalej czytamy, że zabieg ma zastosowanie, przede wszystkim do miejscowego usuwania tkanki tłuszczowej. Z kolei działania niepożądane obejmują przemijające miejscowe zaczerwienienie, siniak i drętwienie skóry. Są one częstymi skutkami ubocznymi kriolipolizy i zazwyczaj ustępują dosyć szybko. Co najważniejsze, zbadano wpływ na nerwy obwodowe i nie wykazano trwałych szkodliwych skutków ubocznych.

Kurkuma na raka
Ranking elektrolitów
Szczepionka na raka?

W praktyce, wygląda to tak, że miejsce przyłożenia zostaje nawilżone specjalnym żelem. Następnie przystawia się głowicę maszyny do fałdy, która zostaje zassana do środka głowicy. Temperatura zaczyna stopniowo spadać aż do osiągnięcia odpowiedniej temperatury (w zależności od sprzętu i metody). Wówczas następuje chwila rozluźnienia i relaksu. W trakcie zabiegu można czytać prasę lub słuchać muzyki. Zabieg przeprowadza się w pozycji leżącej lub siedzącej w zależności od miejsca przyłożenia.

zamrażanie tkanki tłuszczowej

Być może zamrażanie tkanki tłuszczowej wygląda nieco groźnie, ale nie odnotowuje się wielu komplikacji.

Skąd się wzięła kriolipoliza?

A skąd się to wzięło? Naukowcy już dawno zauważyli, że w oparciu o założenie, że komórki tłuszczowe są łatwiej uszkadzane przez chłodzenie niż inne komórki skóry. Wówczas opracowano kriolipolizę, aby skierować niskie temperatury na tkankę poprzez przewodzenie.

Aby uniknąć odmrożeń, ustala się odpowiedni poziom temperatury – 5° C. Chociaż proces ten nie jest w pełni zrozumiały, wydaje się, że tkanka tłuszczowa, która jest chłodzona poniżej temperatury ciała ulega miejscowej degradacji, a następnie lokalnej reakcji zapalnej, która stopniowo w ciągu kilku miesięcy powoduje zmniejszenie tkanki tłuszczowej.

Wikipedia podaje, że we wrześniu 2000 r. Firma Zeltiq otrzymała certyfikat CE dla swojego aparatu do kriolipolizy i wówczas rozpoczął się złoty wiek dla tego zabiegu. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych procedura CoolSculpting jest zatwierdzona przez FDA do leczenia widocznych wybrzuszeń tkanki tłuszczowej w obszarze podskórnym, na udach, brzuchu i boku, pod pośladki (znany również jako banan roll) i ramiona.

Co  naukowcy mówią o kriolipolizie?

W internecie można znaleźć ciekawą pracę naukową “Wpływ kriolipolizy na otyłość brzuszną” (wersja angielska tutaj), w której czytamy, że;

“Wyniki uzyskane za pomocą ultradźwięków wykazują spadek grubości warstwy tłuszczu średnio 1,46 cm po zabiegu. “

Poniższa tabelka pokazuje, w jakim stopniu kriolipoliza wpłynęła na tkankę tłuszczową.

Pomiar Przed zab. 7 dni po zab. 15 dni po 30 dni po
Grubość tkanki tłuszczowej 3,67 cm 2,59 cm 2,57 cm 2,41 cm
Źródło: http://ncbi.nlm.nih.gov

Jak kriolipoliza wpływa na urodę, jaki jest efekt?

Jak wspomnieliśmy powyżej, efekty po wykonaniu serii zabiegów kriolipolizy, przy zachowaniu zdrowego stylu życia są trwałe podobnie jak w przypadku tradycyjnej liposukcji. Trzeba mieć świadomość, że efekt końcowy po zabiegu nie jest natychmiastowy gdyż proces usuwania uszkodzonych komórek tłuszczowych trwa kilka tygodni. Jak podaje jedna z polskich klinik, już po pierwszym zabiegu możemy zaobserwować znaczną różnicę, jednakże nie jest to ostateczny końcowy efekt. Tuż po zabiegu nie można liczyć na poprawę wyglądu, gdyż musi minąć czas, by pokazać się w bikini na plaży.

Na innej stronie czytamy, że efekt redukcji tkanki tłuszczowej jest w pełni widoczny po upływie ok. 6 tygodni i co najważniejsze, zamrożone komórki tłuszczowe zostają usunięte z organizmu i nie podlegają regeneracji. Dzięki zamrażaniu tłuszczu można stracić do 25-40% tkanki tłuszczowej z obszaru poddanego zabiegowi.

Przeciwwskazania do kriolipolizy:

  • choroby nerek, serca i wątroby;
  • miejscowe zaburzenia krążenia, nadwrażliwość na zimno;
  • ciąża, menstruacja;
  • miejscowe stany zapalne, rany, zapalenie skóry, choroby skóry, nowotwory;
  • ostra pokrzywka pod wpływem zimna;
  • zabiegu nie należy przeprowadzać w połączeniu z innymi metodami stymulacji zimnem;
  • choroba Raynauda (napadowy skurcz tętnic  w obrębie rąk, rzadziej stóp).

Ceny kriolipolizy

Zamrażanie tłuszczu w gabinecie kosztuje od 800 zł do 2000 zł za jedną partię ciała. Zatem cena jest na rozsądnym poziomie, ale nie można powiedzieć, że kriolipoliza jest tania. W wielu gabinetach są ceny promocyjne i zabieg można wykonać o połowę taniej (lista gabinetów poniżej).

Wikipedia donosi (straszy), że w USA koszt waha się od 750 USD (2500 zł) do 1 500 USD  (5000 zł), a ceny w Wielkiej Brytanii wynoszą ok. 750 GBP (3000 zł) za obszar, który ma być traktowany. Czas leczenia do ogólnego zastosowania / aplikacji wynosi 35-60 minut na jeden obszar ciała.

Gdzie iść na kriolipolizę?

Warszawa:
Ambasada Urody Day SPA Wilcza (dobre ceny)
Adres: Wilcza 9, 00-538 Warszawa Godziny otwarcia:
Telefon: 22 621 58 69

Siluetta Pracownia Sylwetki i Urody (dobre opinie)
Salon piękności w Warszawie, Polska
Adres: Sady Żoliborskie 13A, 01-773 Warszawa
Telefon: 22 639 83 93

Kraków:
DEPILACJA Laserowa, Light Sheer (dużo pozytywnych komentarzy)
Adres: Prosta 40, 30-814 Kraków
Telefon: 722 400 500

Czy to jest okazja?

Czy kriolipoliza zamraża tkankę tłuszczową? Zdecydowanie TAK, bo nie ma źródeł, które by temu zaprzeczały. Ponadto jest sporo filmików na YouTube, w których zadowolone pacjentki zachwalają ten zabieg. Niestety cena bywa dosyć wysoka, więc powyżej polecamy gabinety, które mają promocyjną ofertę. Oczywiście to, kto wykonuje zabieg i jakim sprzętem dysponuje, jest dosyć ważne. Chodzi przecież o nasze zdrowie! Przed udaniem się na wizytę postaraj się znaleźć kogoś, kto korzystał z usług tej placówki.

Warto wiedzieć

Zabieg kriolipolizy nie wymaga specjalnych przygotowań. Zaleca się jedynie, aby  na 24 godziny przed zabiegiem wypijać minimum 2 litry wody.  Ponadto po zabiegu: należy unikać spożywania pokarmów wysokobiałkowych, wysokotłuszczowych, wysokoenergetycznych, powinno się spożywać lekkie pokarmy. Tuż po zabiegu, w wyjątkowych sytuacjach może pojawić się niewielki krwiak, który w ciągu kilku dni ulegnie resorpcji.

zabieg-kriolipolizy

Tak, po zabiegu nasze ciało nie nadaje się na plażę 😉