DMSO – opinie, komentarze, gdzie kupić. Lek na raka (!?)

O DMSO mówi się coraz więcej, a dobre opinie pozwalają wierzyć, że to cudowny suplement na wszystko. Zatem sprawdźmy, jak jest naprawdę i czy wspomaga walkę z rakiem.
dmso

Co to jest DMSO?

Czy DMSO to cudowny lek na raka i inne przypadłości? Tak przynajmniej twierdzą producenci leków z Dimetylosulfotlenkiem w składzie. Bowiem DMSO jest to organiczny związek chemiczny z grupy sulfotlenków, używany  jako odczynnik analityczny i chemiczny oraz rozpuszczalnik, między innymi w spektroskopii i chromatografii.

DMSO już od 18 zł

Dimetylosulfotlenek (DMSO) jest szeroko stosowanym rozpuszczalnikiem chemicznym ze względu na jego wysoką polarność. Jest również stosowany w laboratoriach jako kriokonserwant. DMSO jest łatwo wchłaniany przez skórę i był badany jako nośnik leków do stosowania miejscowego. Uważa się, że ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne i był stosowany miejscowo do łagodzenia bólu i leczenia zapalenia stawów.

Jak czytamy na mskcc.org badania na małą skalę przeprowadzone we wczesnych latach 80. sugerowały, że DMSO może pomóc w łagodzeniu neuropatii obwodowej i bólu po torakotomii. Jednak systematyczniejsze badania nad DMSO wykazały brak ostatecznych dowodów przeciwko chorobie zwyrodnieniowej stawów i bolesnemu zespołowi pęcherza moczowego. Nie oznacza to, że rozpuszczalnik ten nie ma pozytywnych skutków na zdrowie człowieka. Ponadto wyniki starszych badań są zbieżne z opiniami niektórych pacjentów.

Dimethyl sulfoxide DMSO

DMSO najczęściej wykorzystuje się w postaci płynnego roztworu wodnego o stężeniu 70-90% – zwykle zewnętrznie, albo w żelach o różnych stężeniach.

Co uleczy DMSO?

Jak wspomnieliśmy powyżej, do niedawna DMSO stosowano w celu złagodzenia bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów. Został również promowany jako “alternatywny” sposób leczenia raka. Ludzie używali go, aby leczyć rany, oparzenia i inne obrażenia. Pacjenci twierdzą, że DMSO nadal pomaga leczyć:

 • ból głowy
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • problemy z oczami
 • blizny
 • twardzinę (choroba powodująca powstawanie tkanki bliznowatej w skórze)

Niestety niewiele jest naukowych dowodów na poparcie innych twierdzeń dotyczących skuteczności DMSO. (webmd.com)

Lek na raka?

Jak donosi healthline.com niektóre badania wykazały, że DMSO może być również użyteczne w leczeniu niektórych działań niepożądanych związanych z chemioterapią, donosi Centrum Pamięci Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC). W szczególności, DMSO może pomóc w wspomaganiu objawów przy chemioterapii.

Kurkuma na raka
Ranking elektrolitów
Szczepionka na raka?

DMSO może pomóc, gdy leki stosowane w leczeniu raka wyciekają i zostają uwięzione w otaczających tkankach. Może niwelować objawy, które obejmują:

 • mrowienie
 • palenie
 • ból
 • obrzęk
 • zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia chemioterapii.

Jak czytamy dalej, DMSO może również spowalniać progresję komórek nowotworowych jednak dane na ten temat są niespójne.

Warto dodać, że dimetylosulfotlenek jest zatwierdzonym lekiem na receptę do leczenia śródmiąższowego zapalenia pęcherza. Nie jest zatwierdzony do stosowania w innych formach z powodu braku danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa.

Podsumowując różne źródła przypuszcza się, że DMOS wpływa na:

 • Zmniejszenie bólu
  Zastosowanie DMSO w skórze wydaje się zmniejszać ból u ludzi.
 • Leczenie zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów
  Kilka badań wykazało, że stosowanie DMSO na skórze zmniejsza ból i stany zapalne u ludzi; jednak w celu określenia optymalnej dawki potrzebne są dalsze badania.
 • W leczeniu raka
  Niektóre badania laboratoryjne wykazały, że DMSO może spowalniać progresję raka; jednak nie przeprowadzono badań klinicznych.
 • W leczeniu wynaczynienia w chemioterapii
  Chemioterapii, która wyciekła i zostanie uwięziona w otaczającej tkance.
  DMSO może być stosowany w leczeniu tej choroby w warunkach szpitalnych.
 • W leczeniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza (zapalenia i bólu pęcherza o nieznanym pochodzeniu)
  DMSO jest uznaną metodą leczenia śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego; jednak aby to ustalić, potrzeba więcej badań.

Jak Dimetylosulfotlenek (z ang. dimethyl sulfoxide) leczy ból?

Ból jest głównym problemem pacjentów z rakiem i poważnym problemem w terapii. Jak wiadomo, ból może stać się dominującym objawem w zaawansowanych nowotworach. Ncbi.com donosi, że w tym otwartym badaniu klinicznym leczono 26 pacjentów z nowotworem, którym odmówiono możliwości leczenia konwencjonalnego.

Pacjenci ci cierpieli na wysoki poziom bólu, który był słabo kontrolowany przez wszystkie dostępne podejścia interwencyjne zalecane przez wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyniki wskazują, że wlew dożylny dimetylosulfotlenku (DMSO) i roztworu wodorowęglanu sodu (SB) może być skutecznym, skutecznym i bezpiecznym leczeniem opornego na ból u pacjentów z chorobą nowotworową.

Badani pacjenci ci cierpieli z powodu progresji choroby i powikłań związanych z chemioterapią i radioterapią. Co więcej, wstępny wynik kliniczny po 96-dniowej obserwacji sugeruje, że podanie dożylnie roztworu DMSO i SB może prowadzić do poprawy jakości życia pacjentów z nieuleczalnymi nowotworami terminalnymi. Dane z tej obserwacji klinicznej wskazują, że dalsze badania i zastosowanie kombinacji DMSO i SB mogą pomóc w opracowaniu skutecznej, bezpiecznej i niedrogiej terapii do radzenia sobie z bólem nowotworowym.

Produkt naturalny pozyskiwany jest z miazgi drzewnej i można go kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych.

Skutki uboczne DMSO

Wikipedia donosi, że w organizmie ludzkim DMSO ulega metabolizmowi do sulfidu dimetylowego i sulfonu dimetylowego. Według kryteriów IARC nie wykazuje działania rakotwórczego, natomiast według kryteriów RTECS jego działanie rakotwórcze jest niejednoznaczne. Ponadto wykazano, że DMSO powoduje uszkodzenia nerwowe u zwierząt.

Gdzie kupić?

DMSO dostępne jest w sklepach internetowych i można kupić go od 29 zł. W sklepach internetowych są również książki z informacjami o sposobi stosowania tego środka.

Źródła:
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/dimethylsulfoxide
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/dimethylsulfoxide
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21426213
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dimetylosulfotlenek
https://www.healthline.com/health/what-is-dmso#benefits

Podany powyżej opis substancji pochodzi z różnych stron internetowych. Redakcja nie ma wykształcenia medycznego. Jeśli jesteś chory, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Efekt używania tego produktu (DMSO) może się różnić w zależności od osoby. Ta strona nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie ten substancji lub dostawę. Nie sprzedajemy produktu i nie zbieramy danych użytkowników.