Najlepsze elektrolity do uzupełniania? Ranking TOP 5

Po szaleństwie na młody jęczmień, przyszedł czas na modę elektrolitową. Jeszcze do niedawna, żyliśmy w przeświadczeniu, że wystarczy nam porządny zestaw witamin, ale media wyprowadziły nas z tego przekonania. Czy słusznie? Czy naprawdę potrzebujemy samodzielnie uzupełniać elektrolity? Poniżej ranking najlepszych elektrolitów i opinie na ich temat.

Ranking elektrolitów Gdzie są elektrolity?  Po co mi elektrolity?

Najlepsze elektrolity w 2020 roku. Ranking TOP 5

1. Singularis Superior

elektrolity singularis

  • 4 elektrolity + witaminy + białka

Zobacz aktualną cenę. (nowe okno) >

2. HIGH5 ZERO

 HIGH5 ZERO

  • 4 elektrolity, witaminy oraz ekstrakt z zielonej herbaty

Zobacz aktualną cenę. (nowe okno) >

2. Dicoflor
dicoflor

  • 3 elektrolity + żywe kultury bakterii

Zobacz aktualną cenę. (nowe okno) >

4. PowerBar Napój 5 Electrolytes
power bar

  • 4 elektrolity + chlorki

Zobacz aktualną cenę. (nowe okno) >

5. Florion Duo
florion duo

  • 3 elektrolity + probiotyk

Zobacz aktualną cenę. (nowe okno) >

Elektrolity najlepsze z wody mineralnej!

Trochę teorii na początek. Zatem jak mówi prawo elektroobojętności płynów ustrojowych – płyny ustrojowe są elektrycznie obojętne, co znaczy, że w danym płynie ustrojowym suma stężeń anionów równa się sumie stężeń kationów. Według prawa izonii – ustrój dąży do utrzymania stałego stężenia jonów, w tym jonów wodorowych. Zatem odpowiednie stężenie elektrolitów jest istotne dla całej gospodarki wodnej organizmu. Bowiem elektrolity „przyciągają wodę”, która jest rozprowadzana i wchłaniana we wszystkich komórkach organizmu.

Elektrolity można uzupełnić w bardzo prosty sposób zaczynając od nawodnienia organizmu. Pomocne w uzupełnianiu elektrolitów może okazać się picie dużych ilości wody mineralnej oraz zdrowa dieta. Oczywiście zapotrzebowanie na elektrolity zależy również od naszych nawyków i stylu życia. Przykładowo osoby regularnie uprawiające sport muszą pamiętać o częstym uzupełnianiu elektrolitów poprzez suplementację.

Zobacz też:

Po co mi elektrolity?

Do najważniejszych elektrolitów zaliczamy sód, potas i chlor. Elektrolity te są odpowiedzialne za transport wody przez błony komórkowe. Wraz z towarzyszącą im wodą, zapewniają organizmowi równowagę wodno – elektrolitową, która stanowi klucz do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zapewne zdarzyło się Tobie wykonać sporadyczne badanie krwi, a czasami wyniki wskazywały na niedobór elektrolitów. Często można było ten wynik skojarzyć z większym wysiłkiem wykonanym poprzedniego dnia lub spożyciem alkoholu. A elektrolity są bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaś sygnały braku odpowiedniej ilości elektrolitów to zwykle osłabienie, złe samopoczucie i brak energii.

Kurkuma na raka
Ranking elektrolitów
Szczepionka na raka?
Ważna uwaga: W wyniku niedoboru elektrolitów pojawiają się też drżenie, bóle i skurcze mięśni, biegunki, zaparcia, czy obrzęki nóg. Zbyt niski poziom elektrolitów sprawia, że czujemy się senni, apatyczni i nie mamy motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.

Niedobory elektrolitów mogą powodować wiele zaburzeń nerwowych oraz mięśniowych. Skutkiem ich niedoboru mogą być biegunki, zaparcia, znużenie, spowolniony lub przyśpieszony oddech, a nawet konwulsje. W przypadku poważniejszych zaburzeń elektrolitowych przestajemy czuć się komfortowo, a wówczas jesteśmy zobojętniali, nasze samopoczucie znacznie się pogarsza, możemy być rozleniwieni lub zbytnio pobudzeni.

Jakie elektrolity są najlepsze?

Na rynku pojawiło się dużo nowych suplementów dbających o odpowiedni poziom elektrolitów. Powyżej zaprezentowaliśmy te, które zasługują na szczególną uwagę. Zestawienie powstało na podstawie informacji prezentowanych w internecie przez producentów i dystrybutorów. W przypadku kłopotów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem, bowiem elektrolity to suplementy, a nie leki.

W naszym rankingu na pierwszym miejscu uplasował się Singularis Superior. To prawdopodobnie najlepsze elektrolity, jakie ostatnio pojawiły się na rynku i mają dobre opinie w internecie. Cena jest średnio wysoka, ale przy dobrym składzie suplementu, ten mankament może być wybaczalny.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego zestawienia, nie ma wielkiego wyboru elektrolitów, bowiem suplementacja przewiduje 4 możliwości (sód, potas, wapń, magnez). Czasami chlorek interpretowany jest jako piąty elektrolit, ale tę kwestie pozostawiamy do oceny specjalistom.

Zwycięzcą w rankingu najlepszych elektrolitów został Singularis Superior, bo zawiera wszystkie elektrolity i substancje dodatkowe. Ponadto firma ma dobre opinie w internecie.

Zatem kierując się wyborem najlepszych elektrolitów polecamy zwracać uwagę na producenta oraz substancje dodatkowe, jeśli ktoś zamierza nabyć same elektrolity, to obecność dodatków jest zazwyczaj zabiegiem marketingowym i niekoniecznie należy koncentrować się na tych “bonusowych” substancjach.

Wybierając najlepsze elektrolity, można kierować się ceną, chociaż ta jest zazwyczaj na bardzo podobnym poziomie. Wyższa cena, zazwyczaj motywowana jest prestiżem marki i obecnością dodatkowych substancji prozdrowotnych.

Prawidłowe wartości elektrolitów w organizmie:

  • sód: 3250 mg/L; 142 mmol/L,
  • potas: 156 mg/L; 4 mmol/L,
  • magnez: 24 mg/L; 1 mmol/L,
  • wapń: 100 mg/L; 2,5 mmol/L.

Życzymy udanego zakupy i dużo zdrowia!

Podany powyżej opis substancji pochodzi z różnych stron internetowych. Jeśli jesteś chory, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Efekt używania, wymienionych produktów może się różnić w zależności od osoby. Ta strona nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie wymienionych suplementów lub za ich dostawę.