Najlepsze anteny do telewizji naziemnej DVB-T

telewizja naziemna dvbt mux 8

Najlepsze anteny do telewizji naziemnej DVB-T

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T w Polsce się zmienia i powoli osiąga swój kształt ostateczny i jest w momencie przełomowym. Jak wszyscy wiedzą, Włączane są kolejne multipleksy(mux 8) przy działających ciągle nadajnikach analogowych. Mimo, że odbiór sygnału w standardzie DVB-T, w większości przypadków, nie powinien wymagać wymiany zestawu antenowego stosowanego dotychczas do odbioru telewizji analogowej, ale w wielu sytuacjach modernizacja zestawu jest niestety konieczna. Problem w tym, że niektóre multipleksy mają słabszą moc emisji w okresie przejściowym, czyli jednoczesnego nadawania telewizji analogowej oraz cyfrowej.

Najlepszą metodą doboru anteny jest zaproszenie profesjonalnego instalatora, który dzięki pomiarom dobierze odpowiedni dla danej lokalizacji zestaw antenowy. Oczywiście, nikt nie będzie tego robił, więc zastanówmy się nad prostszym sposobem wyboru anteny, którą kupimy samodzielnie. Przed zakupem anteny warto również popatrzeć na dachy okolicznych budynków i popytać mieszkańców, którzy odbierają już naziemną telewizję cyfrową.

Wybierając najlepszą antenę należy kierować się czynnikami:
• odległość od nadajnika/nadajników
• moc emisji nadajnika
• wysokość zawieszenia nadawczych systemów antenowych
• zabudowę terenu w lokalizacji odbioru
• kierunkowość nadajnika
• ukształtowanie terenu na linii nadajnik – miejsce odbioru

Odległość, moc i wysokość zawieszenia sprawdzimy wykorzystując dedykowane do tego serwisy w Internecie. Czynność tę wykonać można na kilka sposobów. Najszybszą i stosunkową przejrzystą metodę oferuje serwis sat-charts.eu wraz ze swoim lokalizatorem (tylko polskie nadajniki DVB-T). Kliknij w odpowiednie miejsce na mapie i wybierz interesujący obszar. Wówczas zobaczysz listę najbliższych nadajników DVB-T dla twojej lokalizacji. Wyświetlona zostanie lista nadajników z podziałem na konkretne multipleksy w kolejności od najbliższego do najdalszego względem wskazanej wcześniej lokalizacji.

Poszczególne pozycje na liście oznaczone są jednym z trzech kolorów:

  • kolor zielony – najlepszy stabilny odbiór;
  • kolor pomarańczowy – odbiór prawdopodobny, możliwe pewne zakłócenia;
  • kolor czerwony – odbiór niemożliwy lub prawie niemożliwy.

Na tym nie koniec, bo musimy pod uwagę m.in ukształtowanie terenu, jak wysoko nadajnik jest umieszczony, zysk anteny odbiorczej, jej kierunkowość czy czułość głowicy naszego odbiornika.

Rodzaje anten

W wyborze odpowiedniej anteny należy dążyć do unikania stosowania przedwzmacniaczy w przypadku odbioru sygnałów DVB-T. Jednak wszystko zależy od mocy i odległości nadajnika. Dla nadajników oddalonych o 40km i więcej, zastosowanie przedwzmacniacza może być konieczne. Często również okolica, gęsta zabudowa, drzewa, sprawiają, że stosowanie przedwzmacniacza zwiększa szanse odbioru. Stosowanie przedwzmacniacz wiąże się z koniecznością jego zasilenia, które zrealizowane być może przy pomocy jednego z zasilaczy: D0010, D0011, D0015 lub D0250 z separatorem C0397.

Anteny siatkowe
anteny siatkowePraktyka pokazuje, że anteny siatkowe mogą być z powodzeniem stosowane, a problem nie leży w samej ich konstrukcji, a dużo częściej w słabej jakości przedwzmacniaczach w nich stosowanych.
Przed zakupem takiej anteny powinniśmy zweryfikować, czy są w stanie odebrać na nich sygnał cyfrowy. W wybranych przypadkach szeroka wiązka promieniowania anteny siatkowej powodować może, iż zbierane przez nią niepożądane sygnały mogą zakłócić odbiór sygnału DVB-T. Siatkówki mają też zwykle bardzo silny wzmacniacz, który obok sygnału właściwego wzmacnia także i zakłócenia.
Anteny te mogą sprawdzić się w gęstej, miejskiej zabudowie, gdzie sygnał odbierany może być z odbicia i poprawne ustawienie anteny kierunkowej może być utrudnione.

Anteny kierunkowe
anteny-kierunkoweTo konstrukcja odbierająca moc tylko z jednego kierunku dlatego musimy wycelować ją dokładnie w stronę nadajnika.
Skuteczność odbieranego sygnału jest dużo lepsza niż w przypadku anten siatkowych i pokojowych. Im więcej ma elementów i jest większa, tym odbiór jest lepszy. Antena powinna być wyposażona w symetryzator. Możliwe też jest zastosowanie odpowiednio dobranego wzmacniacza. Przy większych odległościach konieczne będzie zastosowanie bardziej złożonych anten.

Anteny pokojowe
anteny pokojoweŁadnie wyglądają, kosztują niewiele, ale ograniczone są do miejsc o dużym natężeniu sygnału. Niestety bardzo często należy stosować wzmacniacze antenowych o dużej mocy. Wówczas odbierany sygnał może być podatny na lokalne zakłócenia objawiające się chwilowymi przerwami w odbiorze, stopowaniem obrazu lub charakterystycznymi kwadratami na ekranie.
W przypadku, gdy mieszkamy blisko nadajnika, najtańsza “pokojówka” sprawdzi się idealnie.

Anteny panelowe

anteny paneloweMontuje się je na zewnątrz pomieszczeń. Cechuje je ta sama konstrukcja elektryczna oraz te same problemy z odbiorem, jak w przypadku anten pokojowych. Są bardzo wygodne, jest również ograniczone do niewielkiego obszaru wokół nadajnika.
Jeśli komuś zależy, by jego antena wyglądała ładnie, to panelówki z pewnością sprawią, że będziemy mieli najładniejszą antenę na osiedlu ;-)

Anteny z symetryzatorem
symetryzatorSymetryzator w antenie, to najczęściej mała płytka, która znajduje się w puszce i oprócz samej możliwości podłączenia kabla antenowego dopasowuje impedancję kabla do anteny. Jeżeli w antenie nie ma wzmacniacza, to powinien być symetryzator.
Symetryzator jest urządzeniem pasywnym wykorzystującym transformator do zmiany impedancji oraz przejścia z linii symetrycznej na niesymetryczną. Taka antena działa, jak antena kierunkowa z podłączonym wzmacniaczem.

 

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem będzie antena:
♦ zewnętrzna
♦ siatkowa
♦ systemem “combo”, który zapewnia odbiór w paśmie UHF i VHF.
♦ z oryginalnym, wbudowanym wzmacniaczem lub symetryzatorem
♦ połączenie aluminium z plastikiem,

Kierunkowości emisji i odległość od nadajników

Jeden nadajnik może emitować sygnał kierunkowo, a drugi z nich dookolnie. Wówczas będziemy odbierali tylko jeden multipleks. W takiej sytuacji konieczna jest weryfikacja możliwości odbioru z innych nadajników lub w skrajnym przypadku próba odebrania sygnału z odbicia.
Na stronie Emitel.pl udostępniono odbiorcom indywidualnym informacje o spodziewanych szacunkowych zasięgach emisji telewizji cyfrowej realizowanych przez EmiTel, jako pomoc przy przybliżonym określaniu możliwości odbioru sygnału w zadanym miejscu na terenie kraju.

odległość od nadajników

W internecie jest mnóstwo produktów, które są dostosowane d odbioru telewizji naziemnej. Znając położenie od nadajnika, z łatwością dobierzemy odpowiednią antenę.

Problemy z odbiorem?

Jeśli mamy którąkolwiek antenę zewnętrzną, z której nie jesteśmy zadowoleni, zajrzyjmy do puszki antenowej, czyli miejsca gdzie podłączony jest kabel. Należy upewnić się, czy do środka nie nalała się woda, czy kabel jest dobrze zamocowany i czy styki nie są zaśniedziałe. Kabel antenowy można skrócić o kilka centymetrów i ponownie podłączyć.

Spotykanym błędem jest oklejanie puszki izolacją, która, ponoć, chronić ją od zalania. Niestety powoduje to efekt odwrotny, bo izolacja skutecznie zatrzymuje wodę w środku. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie malutkiego otworku w puszce, tak by ewentualna woda mogła wypłynąć.

Inną przyczyną złego odbioru jest zbyt słaby poziom sygnału i wówczas należy zastosować lepszą antenę. Ale przyczyną złego odbioru może być również zbyt wysoki poziom sygnału. Gdy mieszkamy blisko nadajnika i stosujemy antenę o dużym zysku możemy przesterować sygnał na wejściu tunera. Jeżeli w naszej antenie znajduje się wzmacniacz należy zastąpić go symetryzatorem lub zmienić antenę na taką o mniejszym zysku. Znaczenie ma też jakość oraz ilość zastosowanych rozgałęźników, które również wpływają na sygnał jaki trafia do naszego telewizora czy tunera. Każdy bierny element obniża moc sygnału.

Życzymy miłego odbioru i zapraszamy po więcej technologicznych wiadomości.