Najlepsze kosiarki automatyczne, roboty koszące Ranking 2019

Automatyczne kosiarki elektryczne, to hit tego lata, bo dzięki nim można cieszyć się ogrodem nie poświęcając mu tyle zbędnej syzyfowej pracy. Nasz ranking najlepszych robotów koszących ma zadanie wyłonić najlepszy sprzęt, który można kupić za przyzwoite pieniądze.

Na samom myśl, o kosiarce, która sama kosi trawnik, robi się lżej na duszy, bo wreszcie można zająć się upiększaniem ogrodu lub po prostu wypoczynkiem na leżaku. Dotychczasowe bieganie, co dwa tygodnie, z kosiarką odchodzi do lamusa. Otwórzmy się na to, co nowe i lepsze!

Poniżej prezentujemy ranking TOP 5 najlepszych kosiarek automatycznych (robotów koszących), które warto poznać. Pamiętajcie, że nie każdy potrzebuje ogromnego akumulatora, lub wyjątkowo wielkiego pojemnika na trawę.

Aktualizacja: 12.04.2019

TOP 5 kosiarek automatycznych – 2019

5. Kosiarka Bosch Indego 400

kosiarka automatyczna opinie
Zalety
duży akumulator
mocna konstrukcja
Wady
cena
szerokość cięcia do 19 cm

 

Prędkość Akumulator
nowe okno
40 cm/s do 30 minut

4. Robot koszący NAC RLM1500-NG

robot koszący NAC
Zalety
niska cena
czujnik deszczu
Wady
brak

 

Prędkość Akumulator
nowe okno
0,5 m/s do 90 min

3. Kosiarka AL-KO Robolinho 500

Robot koszący Robolinho® E 500
Zalety
4 noże
Wady
wysoka cena

 

Prędkość Akumulator
nowe okno
brak info 50/60 min

2. Robomow RC302

robot kosiarka robomow
Zalety
szerokość do 28 cm
czujnik deszczu
Wady
długie ładowanie

 

Prędkość Akumulator
nowe okno
brak info 50 min


1. Robot Gardena R80Li

R80Li gardena robot
Zalety
dobry akumulator
wyświetlacz LCD
przewód 200 m.
Wady
mała szerokość 17 cm
wysoka cena

 

Prędkość Akumulator
nowe okno
brak info 65 min

kosiarki automatyczne

Roboty koszące to spory wydatek. Czy warto zainwestować w tanią kosiarkę?


Na co zwracać uwagę przy wyborze kosiarki?

 • Bateria
  Jeśli wybrana kosiarka ma świetne parametry, a moc baterii lub czas pracy są słabe, to odpuść sobie ten zakup. Słaba bateria to wiele problemów od przerwanego koszenia po frustrację z nienaładowanego sprzętu, gdy właśnie jest potrzebny.
 • Obszar koszenia
  Kosiarka automatyczna powinna być praktycznym sprzętem, a w praktyce poruszamy się po trawnikach, które nie zawsze są idealnie. Jeśli robot ma mały obszar koszenia, to bez wątpienia, szybko się rozłąduje, a ostrza stępią.
 • Szybkość poruszania się
  Szybkość poruszania si kosiarki jest bardzo ważny. Przecież nikt nie chce czekać na skoszenie w nieskończoność. Wolna kosiarka zużyje cały akumulator i niewiele zrobi.
 • Czujniki i jeszcze raz czujniki
  Trawnik nigdy nie jest idealnie prosty, a ogród jest pełen drzew, krzewów i rabatek. Zatem kosiarka ze słabymi czujnikami, to pieniądze wyrzucone w błoto. Taka kosiarka niczego nie skosi, bo zatrzyma się na pierwszym bratku!
ceny kosiarek

Niektóre kosiarki potrafią kosztować tyle, co niezły samochód z drugiej ręki. Czy warto?

Ile warto wydać na robota koszącego?

“Nie ważne jest, co ile kosztuje, ważne, by było warte tej kwoty”

Powyższa myśl dobrze określa zasadę świadomych zakupów. Bowiem, najlepszym kompromisem jest średnia cena, ale z gwarantowanymi przynajmniej średnimi parametrami kosiarki. Jeśli możesz wydać powyżej 2 tysięcy złotych na robota koszącego, to… zrób to. Pamiętam, by tę kwotę przeznaczyć na sprzęt warty ten ceny. Tutaj pomocne są opinie i recenzje, ale przede wszystkim marka sprzętu.


Powyższy ranking kosiarek został opracowany na podstawie stosunku ceny do jakości, ale oszczędnych musimy rozczarować, gdyż kosiarka poniżej 1500 zł raczej nie będzie dobrym zakupem, chyba, że w celu koszenia idealnie prostej powierzchni do 300 metrów. Ten sprzęt po prostu na razie jest drogi, bo nadal jest nowością, ale dobra marka daje zadowolenie na kilka lat.

Najlepsze kosiarki automatyczne, roboty koszące

Gdzie najlepiej kupić dobrą kosiarkę?

Nie wszystkie dobre marki kosiarek są dostępne w Polsce. Toteż zalecamy zakup dobrych robotów w dobrych sklepach internetowych. Wówczas należy upewnić się, gdzie jest serwis gwarancyjny. Bowiem nawet najlepszy sprzęt może zaliczyć drobną awarię i obecność w serwisie będzie niezbędna. A wiadomo, że w sezonie trawnik rośnie, jak szalony i długie oczekiwanie na transport sprzętu będzie frustrował.

Czy robot koszący poradzi sobie z nierównościami terenu?

Wiele osób zadaje pytanie, czy roboty koszące są w stanie poradzić sobie nierównościami terenu. To jest uzasadniona wątpliwość, bo pierwsze modele automatycznych kosiarek nie radziły sobie z większymi pagórkami. Od jakiegoś czasu mamy w sklepach roboty, które posiadają masę czujników i są w stanie wykryć, co stoi na ich przeszkodzie. W naszym rankingu wybraliśmy kosiarki, które wprawdzie nie przeskoczą krawężnika, ale po prostu ominą go tak, jak inne przeszkody na drodze.

Oczywiście nierówności terenu sprawiają, że każde koszenie jest mniej precyzyjne. Tak samo, gdy kosimy trawę zwykłą kosiarką. to w przypadku robotów w zagłębieniach może pozostać więcej trawy.

O kosiarkach z rankingu

W powyższym rankingu pojawiły się kosiarki, które zdobyły uznanie klientów, ale parametry techniczne również są obiecujące. Poniżej trochę więcej o wytypowanych najlepszych robotach koszących.

Miejsce 5 – Bosch Indego 400

Automatyczna kosiarka Indego 400 marki Bosch to urządzenie które skosi cały trawnik za nas. Użytkownik nie potrzebuje tracić czasu na koszenie – robot Indego zrobi to za niego. Co ważniejsze, urządzenie samo wraca do bazy, aby naładować akumulator, a także rozpoznaje i omija przeszkody. Dzięki systemowi Logicut kosiarka zna kształt i wymiary trawnika oraz oblicza najbardziej efektywną trasę pracy. Urządzenie zapamiętuje miejsce, w którym ostatnio skończyło koszenie. Dzięki kilku czujnikom kosiarka jest w stanie rozpoznać przeszkody i je ominąć, a następnie powrócić do koszenia po zaplanowanej trasie. Indego 400 ma minimalne zużycie prądu, cicho pracuje i ma mniejsze zanieczyszczenie powietrza niż w przypadku.

Miejsce 4 – NAC RLM1500-NG

To wyjątkowo proste w instalacji i obsłudze urządzenie koszące, przeznaczone jest do trawnika o powierzchni do 1500 m2. Z tym NAC’iem nie musisz już martwić się programowaniem, bo cykl pracy został fabrycznie skonfigurowany w trybie 48 godzin niezależnie od koszonej powierzchni. Po wybraniu jednego z trzech możliwych obszarów pracy kosiarka rozpocznie cięcie wzdłuż drutu granicznego. Następnie skosi powierzchnię trawnika losowo wzdłuż linii prostych, aż poziom naładowania akumulatora spadnie do 20%. W tym momencie robot powróci do stacji dokującej w celu ponownego naładowania. Po upływie około 1-2 godzin, robot ponownie rozpoczyna pracę, aż do skoszenia całego trawnika. Następnie wraca do stacji dokującej czekając na wybór kolejnego cyklu pracy.

Miejsce 3 – AL-KO Robolinho 500

Mały, kompaktowy i zwrotny robot Robolinho 500 E w pełni automatycznie dba o twój ogród. Dzięki inteligentnej technologii trawnik jest niezawodnie koszony, a Ty oszczędzasz swój czas wolny. Cichą i bezemisyjną pracę tego robota koszącego zapewnia silnik elektryczny o natężeniu dźwięku 60 dB, który pobiera energię z mocnego i wytrzymałego akumulatora litowo-jonowego o pojemności 2,25 Ah i napięciu 20 V. Ten robot koszący może być używany również w dni wolne od pracy lub w nocy. Dzięki wyrafinowanej technologii nawigacji i szerokości koszenia 20 cm, Robolinho® 500 E bardzo wydajnie kosi trawniki o powierzchni do 500 m². Nawet takie przeszkody jak drzewa czy wzniesienia do 45% nie stanowią problemu dla tego robota.

Miejsce 2 – Robomow RC302

Robot koszący RC302 marki Robomow to doskonały pomocnik przy codziennych pracach ogrodowych, który zadba o schludny i zdrowy wygląd trawnika. Robomow wyposażono w wytrzymałe stalowe noże, które pracują na każdym terenie. Ścinają wysoką trawę i gwarantują doskonałe rezultaty koszenia. Dzięki 28 cm szerokości koszenia, kosiarka kończy pracę o wiele szybciej niż konkurencyjne roboty przeznaczone do pracy na podobnych powierzchniach. Dzięki unikalnemu trybowi cięcia krawędzi i dużemu obszarowi pracy noży, obszar roboczy Robomow obejmuje cały trawnik. Twój trawnik może składać się z szeregu stref, które są połączone ścieżką lub pasem trawy. Robot może jechać do strefy niezależnie i również z niej powróci, gdy strefa jest skoszona.

Miejsce 1 – Robot Gardena R80Li

Robot GARDENA R80Li przeznaczony jest do koszenia trawników o powierzchni do 800 m². Jest wydajny, niezawodny i nie pozostawia na trawniku pasów. Za wysoka cenę robota otrzymujemy wypielęgnowany trawnik bez wysiłku. W razie potrzeby R80Li samoczynnie wraca do stacji ładującej, żeby naładować akumulatory. Posiada łatwy w instalacji przewód ograniczający wyznacza teren koszenia. Kosiarka stale ścina źdźbła trawy za pomocą ostrych jak brzytwa noży. Pojemnik jest zbędny, bo ścięte końcówki pozostają na trawniku i stanowią naturalny nawóz. Wysokość koszenia jest w przedziale od 2 do 5 cm można łatwo ustawić za pomocą pokrętła.


Wydajne i łatwe w obsłudze akumulatory litowo-jonowe 18V/ 1,6 Ah gwarantują bezpieczną i energooszczędną pracę urządzenia. Warto zaznaczyć, że urządzenie pracuje poza tym bardzo cicho i nie wytwarza spalin, omija przeszkody dzięki niezwykle czułemu czujnikowi kolizyjnemu oraz przewodowi ograniczającemu. Z kolei czujniki unoszenia i nachylenia oraz duży odstęp pomiędzy obudową i nożami dodatkowo gwarantują bezpieczną eksploatację urządzenia zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Duży i widoczny przycisk Stop pozwala natychmiast zatrzymać pracę kosiarki. Urządzenie nadaje się do każdego rodzaju ogrodu. W komplecie stacja ładująca, przewód niskonapięciowy, przewód ograniczający 200 m, szpilki mocujące 400 szt., 3 noże zapasowe, 7 łączników i 5 złączek zaciskowych.