Olej z czarnuszki Dary Natury

Olej z czarnuszki zwanej też czarnym kminem jest znany już od czasów starożytności i słusznie nazywany „złotem faraonów”. Czarnuszka jest jednoroczną rośliną zielną o biało-niebieskich płatkach, która, nie tylko, dobrze wygląda, ale również potrafi zdziałać cuda.

Kurkuma na raka
Ranking elektrolitów
Szczepionka na raka?

Co to jest czarnuszka?

Na pewno, to nic nowego. Jednak właściwości tej rośliny, dopiero niedawno, zostały docenione. Czarnuszka pochodzi z rodziny jaskrowatych i jest kwiatem uprawianym również w Polsce. Jednak w stanie naturalnym rośnie obecnie w Europie Południowej. Najczęściej uprawiana jest w celach ozdobnych albo typowo użytkowych, głównie dla przemysłu spożywczego i piekarniczego.

czarnuszka

Czarnuszka siewna jest niepozornym białym kwiatkiem o wielu właściwościach

Czarnuszka jest rośliną jednoroczną, osiągającą do 40 cm wysokości. Owocem czarnuszki są mieszki z czarnymi nasionami. O jej leczniczym zastosowaniu po raz pierwszy wspomina pewien starożytny grecki lekarz. Właściwości czarnuszki docenili też mnisi, którzy sprowadzili ją do swoich ogrodów przyklasztornych.

Właściwości oleju z czarnuszki

Jak czytamy w “Rośliny polskie” olej z jej nasion jest cennym źródłem około 15 aminokwasów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 i omega-9. Zawarte w nasionach olejki eteryczne zawierają tzw. tymochinon i nigellon, które działają antybakteryjnie i hamują odczyny autoagresji immunologicznych charakterystyczne dla chorób takich jak łuszczyca. Olej z czarnuszki wskazany jest przy stanach zapalnych skóry, trądziku, a także zmianach wywołanych zakażeniem bakteryjnym. Warto stosować olej również na rany, które powstały na wskutek owrzodzeń, skaleczeń czy wycieków ropnych. Bez wątpienia proces gojenia zostanie wówczas przyspieszony.

Olej z czarnuszki może pomóc na:

  • poparzenia słoneczne
  • wysypki
  • łuszczyca
  • grzybica
  • trądzik
  • owrzodzenia
  • przeziębienie
  • wycieki ropne
  • zapalenie oskrzeli

Oleju można używać zewnętrznie na skórę i włosy – wpływa na nie leczniczo i pielęgnacyjnie. Czarnuszka również bardzo dobrze działa, gdy dopadnie nas przeziębienie lub inne choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Rozkurcza oskrzela i rozrzedza zalegający śluz, przez co oskrzela łatwiej się oczyszczają. Pomoże nam także zadbać o nasze nerki i wątrobę – oczyści je, pozbawi toksyn.

Skład oleju Dary Natury:
olej z nasion czarnuszki* 100%

Wartość odżywcza w 100 g:
Wartosc energetyczna – 3367 kJ / 819 kcal
Tłuszcz – 91 g
w tym:
– kwasy tłuszczowe nasycone – 11 g
– kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 20 g
– kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 33,3 g
Weglowodany – 0 g
w tym cukry – 0 g
Białko – 0 g
Sól – 0 g

olej z czarnuszki