Olej z czarnuszki Dary Natury

Olej z czarnuszki zwanej też czarnym kminem jest znany już od czasów starożytności i słusznie nazywany „złotem faraonów”. Czarnuszka jest jednoroczną rośliną zielną o biało-niebieskich płatkach, która, nie tylko, dobrze wygląda, ale również potrafi zdziałać cuda.

Zobacz też:

Co to jest czarnuszka?

Na pewno, to nic nowego. Jednak właściwości tej rośliny, dopiero niedawno, zostały docenione. Czarnuszka pochodzi z rodziny jaskrowatych i jest kwiatem uprawianym również w Polsce. Jednak w stanie naturalnym rośnie obecnie w Europie Południowej. Najczęściej uprawiana jest w celach ozdobnych albo typowo użytkowych, głównie dla przemysłu spożywczego i piekarniczego.

czarnuszka

Czarnuszka siewna jest niepozornym białym kwiatkiem o wielu właściwościach

Czarnuszka jest rośliną jednoroczną, osiągającą do 40 cm wysokości. Owocem czarnuszki są mieszki z czarnymi nasionami. O jej leczniczym zastosowaniu po raz pierwszy wspomina pewien starożytny grecki lekarz. Właściwości czarnuszki docenili też mnisi, którzy sprowadzili ją do swoich ogrodów przyklasztornych.

Właściwości oleju z czarnuszki

Jak czytamy w “Rośliny polskie” olej z jej nasion jest cennym źródłem około 15 aminokwasów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 i omega-9. Zawarte w nasionach olejki eteryczne zawierają tzw. tymochinon i nigellon, które działają antybakteryjnie i hamują odczyny autoagresji immunologicznych charakterystyczne dla chorób takich jak łuszczyca. Olej z czarnuszki wskazany jest przy stanach zapalnych skóry, trądziku, a także zmianach wywołanych zakażeniem bakteryjnym. Warto stosować olej również na rany, które powstały na wskutek owrzodzeń, skaleczeń czy wycieków ropnych. Bez wątpienia proces gojenia zostanie wówczas przyspieszony.

Olej z czarnuszki może pomóc na:

  • poparzenia słoneczne
  • wysypki
  • łuszczyca
  • grzybica
  • trądzik
  • owrzodzenia
  • przeziębienie
  • wycieki ropne
  • zapalenie oskrzeli

Oleju można używać zewnętrznie na skórę i włosy – wpływa na nie leczniczo i pielęgnacyjnie. Czarnuszka również bardzo dobrze działa, gdy dopadnie nas przeziębienie lub inne choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Rozkurcza oskrzela i rozrzedza zalegający śluz, przez co oskrzela łatwiej się oczyszczają. Pomoże nam także zadbać o nasze nerki i wątrobę – oczyści je, pozbawi toksyn.

Skład oleju Dary Natury:
olej z nasion czarnuszki* 100%

Wartość odżywcza w 100 g:
Wartosc energetyczna – 3367 kJ / 819 kcal
Tłuszcz – 91 g
w tym:
– kwasy tłuszczowe nasycone – 11 g
– kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 20 g
– kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 33,3 g
Weglowodany – 0 g
w tym cukry – 0 g
Białko – 0 g
Sól – 0 g

olej z czarnuszki