Ranking najlepszych lornetek – lornetki TOP 5 w 2019 roku

Lornetki są szczególnie pożądane w okresie letnim, gdy jeździmy na wakacje i po prostu chcemy zobaczyć więcej. Nasz ranking lornetek ma za zadanie wyłonić te najlepsze i przy okazji najtańsze. Poniżej najnowsze porównanie.

Ranking lornetek Ważne parametry Gdzie kupić? Rodzaje lornetek

Jak wiadomo para podstawowych soczewek korekcyjnych i proste oprawki w okularach do czytana kosztują łącznie co najmniej 200 zł. Z kolei lornetka to dwie osie optyczne posiadające po 6 lub więcej soczewek oraz po 2 pryzmaty odwracające obraz. Nie powinno wiec dziwić, że dobra lornetka potrafi kosztować dosyć dużo.

Aktualizacja: 20.04.2019

TOP 5 lornetek – 2019

5. Lornetka Nikon ACULON T01 8×21

Nikon ACULON T01 lornetka
Zalety:
duże pole widzenia
Wady
średnie powiększenie
duży rozmiar

 

Pole
widzenia
Powiększenie
110m 8

4. Lornetka Pentax SP 12×50 WP

Pentax SP 12x50 WP
Zalety
duże powiększenie
dobra cena
Wady
małe pole widzenia

 

Pole
widzenia
Powiększenie
73m 12

3. Lornetka Nikon Aculon T11 8-24×25

Nikon Aculon T11 8-24x25
Zalety
duże powiększenie
Wady
małe pole widzenia

 

Pole
widzenia
Powiększenie
80m 8-24

2. Nikon Monarch 7 10×42

Nikon Monarch 7 10x42
Zalety:
mała średnica
dosyć duża
Wady
cena

 

Pole
widzenia
Powiększenie
117m 10

1. Focus Falcon 10×42

Focus Falcon 10x42
Zalety:
zabezpieczenie przed
parowaniem
ostrość już od 2 metrów
Wady:
niska średnica obiektywu
cena

 

Pole
widzenia
Powiększenie
110m 10


Na co zwracać uwagę przy wyborze lornetki?

 • Powłoki antyrefleksyjne
  Nakładane na szkło, cienkie warstwy substancji, które zapobiegają odbiciu światła. Najczęściej wykorzystywane substancje to fluorek magnezu i dwutlenek tytanu. Najlepsze efekty dają powłoki wielowarstwowe. Powinny się one znajdować na wszystkich granicach powietrze-szkło.
 • Wodoodporność lornetki
  To jedna z kluczowych cech, które bierze się pod uwagę przy zakupie lornetki. uszczelnieniem wnętrza lornetki, Chodzi o ograniczenie zjawiska gromadzenia wilgoci, która w zależności od zmian ciśnienia i temperatury odparowuje i skrapla się na szklanych elementach. Aby wykluczyć wewnętrzne zaparowanie optyki, wypompowuje się powietrze atmosferyczne i zastępuje się je obojętnym gazem: azote, rzadziej argonem.
 • Powiększenie
  Powiększenie, które jesteśmy w stanie utrzymać na odpowiednim poziomie stabilności wynosi maksymalnie 12x. Lornetki o większych powiększeniach wymagają statywu. Doświadczeni użytkownicy najchętniej wybierają lornetki o powiększeniach stosunkowo małych w przedziale 7-10x. Gdy priorytetem jest rozdzielczość to do obserwacji bez statywu optymalnym powiększeniem będzie 10x.
 • Średnica obiektywu
  Jeśli obraz w okularach lornetki ma być jasny jak ten, który widzimy gołym okiem, to im większe powiększenie, tym większy powinien być obiektyw lornetki. Od rozmiaru obiektywu zależy również maksymalne powiększenie, przy którym nie stracimy rozdzielczości. Dlatego za rozsądny standard uznaje się źrenicę wyjściową między 4 a 6 mm.

Ile warto wydać na lornetkę?

“Moja stara lornetka byłą niezła, ale wtedy postawiłem na duże powiększenie i to był błąd. Teraz mam powiększenie 8 razy i lepszy obraz niż w 12 krotnym powiększeniu. Chodziło o inne parametry!”

Na dobrą lornetkę nie powinniśmy żałować pieniędzy. Owszem są takie po 2-3 tys., z których korzystają profesjonaliści, ale za 400 zł też można kupić dobrą lornetkę. Zatem 400 – 1000 zł jest rozsądnym wydatkiem. Jeśli jednak lornetka ma służyć sporadycznie dla rozrywki to znajdziesz dobry sprzęt od 300 do 500 zł.

Czy rankingi lornetek są pomocne?

Rankingi lornetek są ważną lekturą, bo sprzęt ten potrafi kosztować bardzo wiele. Wybór nieodpowiedniej lornetki to dużą strata. Rankingi są pomocne, gdy porównują ważne parametry i biorą uwagę markę sprzętu. Bowiem parametry mogą być obiecujące, ale w rzeczywistości lornetka może mieć dużo mniejsze osiągi.

Gdzie najlepiej kupić dobrą lornetkę?

Najlepsze lornetki są dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. W Polsce kupimy na Militaria.pl, Rtv Euro AGD, Jula i w SpecShop.pl.

Jaka lornetka do czego?

Niestety nie ma uniwersalnej lornetki. Bowiem, w zależności od naszych potrzeb oczekujemy od sprzętu różnych wartości powiększenia, sprawności, gabarytów i wagi. Ale jest jednak klasa lornetek, która jest kompromisem, a są to lornetki o parametrach 8×42.

Dlaczego ta lornetka? To lornetki o dość zwartej budowie i stosunkowo lekkie, a dzięki źrenicy wyjściowej 5,25 mm można używać ich nawet w nocy.
Wspomniane powiększenie 8x nie pokarze szczegółów jak przy 10x czy 12x powiększeniu, ale będzie pod tym względem lepsze niż 7x. Przy tym powiększeniu można utrzymać dosyć stabilny obraz i czytelność szczegółów może się okazać wystarczająca.

W lornetkach 8×42 jest stosunkowo duże pole widzenia, często większe niż w przypadku 8×56, 10×42, 10×50, 10×56 czy 12×50. Chętnie wybierają ornitolodzy i inni obserwatorzy przyrody. Parametry znajdują uznanie wśród myśliwych.

Znajdź nas:
error